Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, aracınızı tercih ettiğiniz teminatlarla güvence altına alabileceğiniz bir sigorta ürünüdür. Zorunlu Trafik Sigortası’nın aksine tamamen isteğe bağlıdır. Süresi 1 yıldır ve aracınızı çarpma, çarpışma, çalınma, yanma, sel, deprem, terör gibi birçok duruma karşı güvence altına alır. Örneğin;

  • Bir sabah işe gitmek üzere aracınızı otoparktan çıkartırken karşıdaki ağaca çarpıyorsunuz ve aracınızın far, tampon ve kaputunda hasar meydana geliyor. Kasko sigortasıyla aracınızda oluşan bu zararı teminat altına alabilirsiniz.

Yine bir gün trafikteyken bir araca arkadan çarptınız ve hem sizin hem de çarptığınız araçta hasar oluştu ve kusur tamamen sizde bulundu. Bu durumda çarptığınız aracın hasarı sizin Zorunlu Trafik Sigortanız’dan karşılanacak, sizin hasarınız da kasko sigortasına konu olacaktır.

Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır? Sigorta Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kasko hesaplaması her sigorta şirketine göre farklı kriterlerle yapılır ancak genel olarak listelemek gerekirse sigorta fiyatlarını araç marka ve modeli, T.C. Kimlik numarası üzerinden elde edilen yaş, cinsiyet ve kaza geçmişi bilgileri, ruhsatın bağlı olduğu il, varsa aracın hasar geçmişi, meslek bilgileri gibi kriterler etkiler. Bunlar içerisinde aracın marka ve modeli sigorta şirketleri için temel değerlendirme kriterlerindendir. Şirket tarafından aynı araca marka ve modeline ait geçmişte yapılmış hasar adedi (frekans), aracın yedek parça fiyatları, üretim adedi, aracın fiyatı gibi kriterler incelenir ve kasko fiyatları bu ve bunun gibi hesapların bileşimi üzerinden yapılır

Kasko Poliçelerinde Fiyat ve Teminat İlişkisi

Kasko poliçelerinde fiyat farkının en temel sebeplerinden biri sigortacının teklif hazırlarken poliçeye eklediği teminatlardır. Araç bedelinizin altında kalan, yani kaza durumunda aracınızın kasko değerini dahi karşılamayacak limitlerde teminatların verilmesi halinde kasko poliçesi çok düşük fiyatlara hazırlanabilir, ancak hasar oluştuğunda bu poliçe zararlarınızı karşılamayacaktır. Örneğin aracınızın kasko bedeli 70.000 TL ise ve poliçeniz hazırlanırken kaza durumunda bu zararla ilgili teminat 50.000 TL değerinde verildiyse, poliçeniz zararınızın tamamını karşılamayabilir ve ucuz bir poliçe alıp kar ettiğinizi düşünürken aslında çok  daha ağır bir maddi yük altında kalabilirsiniz. Aday Sigorta olarak kasko poliçenizi hazırlarken aracınıza en uygun teminatları içeren ve en makul fiyatlı teklifleri sizlere sunuyoruz.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Değer Listesi aracınız için belirlenen piyasa bedelinin bulunduğu listedir. Bu liste, Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanmakta ve yıllık olarak güncellenmektedir. 2013 yılı Nisan ayı itibariyle araç bedeli “rayiç bedel” adı altında kasko poliçeleri üzerinde yer almaktadır.

Plakadan Araç Sigorta Sorgulaması Yapılabilir Mi?

Hazine Müsteşarlığı’na bağlı olan Tramer üzerinden Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası sorgulaması yapabilirsiniz. Tramer online çalışır ve Kasko veya Trafik Sigortası yapıldığı anda sisteme yansır ve sorgulanabilir. Bu sebeple ruhsat bilgileriniz üzerinden sigorta poliçenizin basılı hali olmasa da trafik polisleri sigortalarınızı sorgulayabilmektedir.
Tramer’den Plaka ve T.C Kimlik Numarası, Plaka ve Vergi Kimlik Numarası veya geçmiş poliçe bilgileri üzerinden mevcut Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kasko Sigortanızı Hemen Yaptırın!

Kasko sigortası için formumuzu doldurarak hemen bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz 0507 316 86 08 numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.